Założenie własnej firmy wiąże się z dużą odpowiedzialnością. Szukamy dobrych jak i złych stron takiego rozwiązania, ale nie zawsze tworzymy plan, który wbrew pozorom jest niezbędny, ale zarazem bardzo pomocny. Stworzenie takiego planu, nie skupia się jedynie na znalezieniu pomysłu. Oczywiście, jest to kwestia bardzo ważna, ponieważ musimy sobie uświadomić co chcemy robić, ale również musimy mieć plan na prowadzenie firmy i na rozwiązywanie problemów. Dlatego też, zanim ostateczną decyzję podejmiesz i zarejestrujesz swoją firmę, powinieneś:
– spróbować oszacować zarówno koszty jak i przychody twojej firmy. Wiadomo bowiem, że są koszty bieżące, które są związane z lokalem, sprzętami itp. Musisz wziąć pod uwagę również koszty stałe, które są związane z opłatami takimi jak ZUS, abonament za telefon itp. W przypadku przychodów musisz mniej więcej wiedzieć, jakie są potrzeby rynku i jaka jest ewentualnie możliwa sprzedaż twojego towaru czy usługi.
– Czy jesteś w stanie rozwijać się, aby zwiększyć swoje możliwości na danym rynku.
– Uświadomić sobie czy jest to zajęcie, które sprawia ci przyjemność. Nie ma nic bowiem lepszego jak firma, która jest spełnieniem marzeń ale również pasją.
– Przeprowadzić badanie rynku np. w formie ankiet, które pokażą ci, czy twoja firma rzeczywiście jest w stanie zainteresować potencjalnego klienta. Czy to co będziesz oferować jest adekwatne do potrzeb rynku.
– Nie masz pewności, że odnajdziesz się na rynku, więc warto mieć plan B, który będzie możliwy do zrealizowania w razie niepowodzenia i przebranżowienie firmy.
Założenie firmy trwa kilka minut i jest to tak naprawdę czysta formalność. Sukces jednak zależny jest od zaangażowania i bardzo dobrego planu. Musisz być przygotowany na wiele wariantów, ponieważ zarówno potrzeby klientów jak i ich wymagania są bardzo zmienne. Dlatego też, analizuj, sprawdzaj, twórz kosztorys, aby nie rozczarować się i nie poddawać za szybko. Pamiętaj również, że rozwój firmy jak i pierwsze zyski wymagają czasu. Przygotuj się na finansowanie pierwszych miesięcy, a nie na uzyskiwanie przychodów.